Ako správne kŕmiť psa: Čo robiť pre jeho zdravý a spokojný život

Share
Priznajme si to – jedným z najočakávanejších okamihov dňa tvojho chlpáča je bezpochyby čas kŕmenia. Aby tvoj štvornohý parťák prežil dlhý a spokojný život, je dôležité, aby jeho strava bola nielen zdravá a bohatá na živiny, ale aj správne podávaná. Prvé dva body si môžeš hravo odškrtnúť vďaka výdatnému krmivu Louie. Naše konzervy obsahujú 95% mäsa v pevnej zložke, ktoré spolu s 5% rastlinnej zložky a prírodným komplexom vitamínov a minerálov dokonale napodobňujú korisť, ktorú by pes alebo vlk ulovil v prírode. A to najlepšie? Žiadne konzervanty, dochucovadlá ani ďalšia zbytočná chémia!
Pri kŕmení by si ale mal dbať nielen na kvalitu samotného jedla, ale aj na správne návyky, ktoré s tým súvisia. A neboj, my v tíme Louie ti s tým radi pomôžeme – pripravili sme zásady kŕmenia, vďaka ktorým to zvládneš ľavou zadnou.
Ako správne kŕmiť psa?
Ako už bolo spomenuté v úvode, v prvom rade vždy siahni po krmive z prvotriednych surovín – a ver mi, jedno fakt výborné mám pre teba naskladnené! Som totiž Louie a starostlivo som vybral to najlepšie, čo môžeš svojmu maznáčikovi dať. Je to kompletné krmivo na celý deň, ktoré nielen skvele chutí, ale aj poriadne zasýti. A navyše, teraz ho máš u mňa v akčných ponukách v rôznych variantách chutí, tak neváhaj a pozri na to!
Tak kvalitu máš vo vrecku, teraz sa spoločne vrhneme na ďalšie zásady kŕmenia psa:
1. Vezmi do úvahy vek a kondíciu tvojho psa
Pri výbere krmiva zohľadni nielen vek a kondíciu svojho psa, ale aj jeho plemeno a zdravotný stav. Každá fáza psieho života si totiž žiada niečo iné – zatiaľ čo šteňatá potrebujú kalórie navyše, dospelí a starší psíci by s vysokým príjmom kalórií len zbytočne priberali. A pozor na potravinové alergie! Čo vyhovuje jednému, môže druhému spôsobiť poriadnu bolesť brucha. Ignorovať jedinečné potreby tvojho psa sa nevypláca, môžeš mu tak skomplikovať zdravie.
Aby tvoj parťák zostal v skvelej kondícii, je kľúčové zaistiť nielen vyvážený jedálniček, ale aj správne fungovanie tráviaceho systému. U Louieho sme si toho dobre vedomí, a preto prichádzame s novinkou Mannan osí. imunitas. Zloženie týchto konzerv je špeciálne vyvinuté na podporu črevnej mikroflóry a celkového zdravia vašich hafanov.
2. Povedz NIE kŕmeniu ľudskou stravou
No áno, stále sa to deje! Stále sú páničkovia, ktorí neodolajú tým veľkým, prosiacim očiam a podstrčia svojmu chlpáčovi niečo zo stola. Ale pozor! Nielen, že tým svojho hafana rozmaznáš, ale tiež ho naučíš prosiť a dáš mu pocit, že má v „svorke“ rovnaké postavenie ako ty. Pokiaľ mu predsa len chceš niečo ponúknuť, počkaj, až odídete od stola, a daj mu to do misky.
Nie je problém dať mu občas kúsok toho, čo jeme sami – biele alebo červené mäso, ryby, celozrnné výrobky a podobne. Sú v jeho strave veľmi užitočné, ale mali by byť varené špecifickým spôsobom. Jedlo na našich stoloch je často solené alebo inak korenené, a to môže psíkovi podráždiť žalúdok.
Na čo si dať extra pozor?
- Soľ - Môže byť pre psa návyková a prejedanie na seba nenechá dlho čakať. V prirodzených zložkách potravy má soli dosť, tak prečo mu ju pridávať? - Hroznové víno a hrozienka – Aj malá hŕstka môže spôsobiť zvracanie a nevoľnosť. V horšom prípade môžu viesť až k zlyhaniu obličiek. - Čokoláda - Obsahuje kofeín a teobromín (ten nájdete aj v čokoláde bielej), ktoré zapríčiňujú poruchy srdcového rytmu. Navyše čokoláda vyvoláva u psov zvracanie, ktoré môže byť aj samo o sebe nebezpečné. - Káva – Tak ako u ľudí dvíha kofeín tlak a zvyšuje aktivitu. Vzhľadom na malú váhu psa sa môžu objaviť srdcové problémy aj pri menších dávkach. - Cibuľoviny (pór, cibuľa, cesnak) – Obsahujú látky podporujúce rozpad červených krviniek. Po požití väčšej dávky cibuľovín sa v priebehu niekoľkých dní môžu rozvinúť príznaky chudokrvnosti, ako strata energie až letargia, slabosť, prípadne aj zbelenie ďasien a slizníc. - Avokádo – Obsahuje persin poškozující srdeční svalovinu. Je také tučné, což zatěžuje žaludek.
- Špekáčky a jiná tučná jídla – Špekáčky, slanina a jiné uzeniny nejsou pro psy vhodné zejména kvůli vysokému podílu tuku, soli a koření dráždícího žaludek.
- Alkohol – Psi jsou podobně jako děti více citliví na alkohol. I velmi malá dávka způsobuje letargii, slabost, ztrátu rovnováhy (ataxie), třes nebo zvracení.
- Makadamové ořechy – Jednak jsou velice tučné, což dráždí psí žaludek a jednak jsou pro psy vysoce toxické.
My odporúčame vyhnúť sa zvyškom zo stola a spoľahnúť sa na overené a kvalitné krmivo Louie.
3. Dajte si pozor na rýchle zmeny v krmive
Každý pes je iný – niektorý zje čokoľvek, čo mu príde do cesty, zatiaľ čo iný je citlivý a najmenšia zmena v jedle mu rozhodí žalúdok. Pokiaľ máš doma citlivého hafana, maj na pamäti, že prechod na vlhké krmivo by mal byť postupný.
4. Nepreháňaj to s maškrtami
Hovoríš si: „Veď je to len malý piškot!“? Aj keď je väčšina maškrty maličká, ich kalorická hodnota sa môže vystreliť do nebeských výšin. "Sadni! Skvele, tu máš maškrtu," sa hodí pri výcviku psa, ale inokedy škodí zdraviu. Maškrty by mali byť starostlivo vyberané a nezaberať viac ako 10% denného príjmu kalórií tvojho psa.
5. Kúsanie kostí
Hafani kosti milujú. NIKDY ich ale nevar, ani nijako tepelne neupravuj. Bežným varením kosti krehnú a ich úlomky môžu byť psom nebezpečné. Na druhú stranu, kosti fungujú ako prirodzený zdroj vápnika a fosforu. Preto ani na tie Louie vo svojich konzervách nezabúda. Vďaka špeciálnemu spôsobu výroby sa štruktúra kostí naruší natoľko, že sa pri kontakte ihneď rozpadne a pre tráviace ústrojenstvo je úplne bezpečná.
Ako často kŕmiť psa Koľko krmiva pes potrebuje, závisí hlavne od jeho veľkosti a od toho, ako aktívny má deň. Nenechávaj psovi po celý deň plnú misku a nedoplňuj ju vždy, keď je prázdna. Dospelého psa stačí kŕmiť 1x denne (alebo mu rozdeliť dennú dávku do dvoch cyklov), a pokiaľ jedlo nezožerie, misku mu odober a vráť mu ju opäť v čase ďalšieho kŕmenia. U väčších hafanov nezabudni misku dať na vyvýšené miesto, a pred aj po jedle ho nechaj na chvíľku odfrknúť. Aktívny pohyb pred alebo po jedle môže totiž viesť až k torzii (pretočeniu) žalúdka.
U šteniatkách je frekvencia kŕmenia odlišná. Kedy a ako často ho kŕmiť nájdeš v našom predchádzajúcom článku.
Starší pes si zaslúži extra starostlivosť, a to aj v kŕmení! Je vhodné mu jedlo rozdeliť na 3 menšie porcie denne. Dávaj pozor, starí psíkovia často zabúdajú piť, rovnako ako ľudia. Takže po každom jedle naservíruj misku s vodou – pokiaľ to nepomôže, môžeš pridať kvapku vývaru. Nadváha býva u psích seniorov častým problémom, ale nikdy mu neznižuj porcie. Okrem kalórií by totiž prišiel aj o vitamíny a minerály, ktoré potrebuje. Radšej vyberaj ľahko stráviteľné mäsko, napríklad Louie Kuracie s cuketou.
Pamätaj, že láska k tvojmu parťákovi sa odráža nielen v hre a maznaní, ale aj v správnej strave. Takže mu dopraj to najlepšie - s Louiom to bude hračka!